Zabezpečte svou chatu nebo chalupu již na jaře

25.03. 2015 14:44 | Zabezpečení objektů

Chata a chalupa je velmi oblíbené místo nejen pro jejich majitele. Díky krátké chatařské sezóně, se stávají tyto objekty častým cílem zlodějů, narkomanů, bezdomovců a tak nezbývá, než se proti nim řádně bránit v rámci zákona.

Vhodné je začít se zabezpečením již na jaře nebo v létě. V podzimním období může být již pozdě a Vaše místo pro relaxaci může být už vykradeno.

Jaké zvolit zabezpečení

Nejčastější volbou pro zabezpečení objektu jsou mechanické a elektronické zabezpečovací systémy. Ideální je jejich kombinace, čímž zvýšíte šanci úspěchu. Doporučujeme kupovat produkty s vysokou třídou bezpečnosti. Na výrobcích je uváděna Pyramida bezpečnosti, má 4 stupně bezpečnosti (první je základní a čtvrtý je nazýván velmi vysoká ochrana). S těmito normami pracují i české pojišťovny a často je vyžadují.

Bezpečnostní dveře

Máte-li na chatě či chalupě obyčejné vstupní dveře a myslíte si, že přidáním petlic a kvalitních zámků zamezíte vstupu zlodějům, pak věřte, že jde jen o vyhazování peněz. Zloději si s těmito bezpečnostními prvky velice snadno poradí.

Při zabezpečení začněte pořízením speciálních bezpečnostních dveří. Tyto dveře jsou velmi pevné s kvalitní kovovou konstrukcí.  Dveře, kování a vložka by měly mít příslušnou certifikaci odpovídající bezpečnostní třídě 3, což vyžadují i pojišťovny. Dveře v této bezpečnostní třídě je téměř nemožné vysadit, vložka je navíc odolná proti pokusům o odvrtání a planžetování. Zárubně by měly být vyrobeny z pevného materiálu, aby nešly roztáhnout. Zajistěte otvírání dveří dovnitř, zloděj tak nemá přístup k pantům.

 

Při výběru zámků doporučujeme návštěvu profesionální klíčové služby. Pokud nakupujete v obchodě, vybírejte zboží, které má dobře zpracovaný obal s popisem produktu. Na obalu by měl být uveden výrobce a technické údaje o produktu. Zámek by měl být dobře opracován, bez ostrých hran a při zasunutí klíče by se neměl zadrhávat.

Zabezpečení oken

Okna můžete zabezpečit pevnými, uzamykatelnými okenicemi, mřížemi a bezpečnostními fóliemi, které zabraňují vysypání rozbitého skla.

Elektronické zabezpečení

Velmi účinnou ochranu proti vloupání zajišťují elektronická poplašná zařízení a kamerové systémy. Elektronická poplašná zařízení při vniknutí do objektu, spustí alarm, odešlou upozorňující SMS a popřípadě upozorní bezpečnostní službu.

Kamerové systémy je možné napojit na pult centrální ochrany- PCO. Tato služba je zajišťována odborným pracovníkem bezpečnostní agentury. Ten nepřetržitě sleduje dění v chráněném objektu za pomocí elektronické zabezpečovací signalizaci (EZS a EPS). Při vniknutí do objektu, je spuštěn alarm, zaměstnanec vyhodnotí nastalou situaci a na místo vyráží zásahová jednotka PCO. Kamery zaznamenávají události v objektu nebo jejím okolí. Navíc pomáhají k identifikaci pachatele, ale i při zhotovení dokumentace pro pojišťovnu.

Bezpečnostní kamery navíc upozorní o události SMS nebo odešlou zprávu na počítač. Jste tak vždy informováni o situaci a máte vše pod kontrolou. Harddiskový záznam Vám umožňuje kontrolu událostí v uplynulých dnech.

Plášťová ochrana

Plášťová ochrana zachytí pachatele ještě před průnikem do domu (na plášti budovy). Slouží pro snadnější identifikaci pachatele, a také jej odradí od vloupání.

Standardně se umisťují dovnitř budovy. Mezi plášťovou ochranu patří magnety (detekují otevření branky, vrat, oken a dveří) a detektory tříštění skla. V případě instalace plášťové ochrany má význam použít i venkovní sirény na domě.