Minialarm aneb základní zabezpečení proti zlodějům

30.11. 2016 11:26 | Bezpečnostní systémy

Poptáváte-li zabezpečení garáže, sklepa, chaty, kůlny či například malé prodejny s minimální investicí, nabízí se vám skvělé řešení v podobě minialarmu, zmenšené a levnější varianty klasických, plnohodnotných bezpečnostních hlásičů.

Co je to minialarm?

Minialarm je zabezpečovací systém, který ke svému provozu nepotřebuje elektrickou přípojku a jehož největší zbraní je moment překvapení, pročež nejvíce zaskočí nepřipraveného zloděje, zpravidla „amatéra“. Takového, který s přehnaným sebevědomím očekává „čistý vzduch“ a naopak si nepřipouští sebemenší nástrahu či kladení odporu. V takovém případě sehrává minialarm zpravidla velice důležitou roli, protože zloděj se zkrátka lekne a „vezme nohy na ramena“ s podezřením, že minialarm přivolá pomoc a na nežádoucí vniknutí tak upozorní. Jenže…

Pokud máte tu smůlu, že se váš objekt stane kořistí nezvaného hosta, který navíc ke vší smůle patří mezi zkušenější zloděje a s obdobným zabezpečením počítá a je na něj připraven, tak vám ten nejzákladnější minialarm nejspíše k ničemu nebude. Zařízení sice odvede svoji práci a pokusí se zloděje vystrašit, avšak ve většině takových případů marně. Zkušenější narušitel základní minialarm jednoduše vyřadí ze hry a dál pokračuje v trestné činnosti, za jejímž účelem do bytu, domu, garáže, kanceláře, sklepa a podobně přišel. Pro 100% ochranu je proto lepší použít pokročilejší, rozsáhlejší a samozřejmě také o poznání nákladnější minialarm, který jen tak obejít nelze.

Epir3 - maxi

Hlasitá siréna i odeslání SMS o vniknutí

Po dlouhá léta se minialarmy hodily výhradně do objektů v zalidněných lokalitách, kde hlasitá siréna přivolala pozornost okolí a zloděj byl tak bez šance. Naopak se naprosto nevyplatilo tyto vychytávky instalovat do chatařských kolonií, chalup u lesa či vzdálených garáží, kam v noci nezavítá živáček. S moderní dobou a technologickým pokrokem však již ani toto omezení neplatí!

Záleží již pouze na tom, kolik chcete do minialarmu investovat. Podle výše takové sumy se můžete totiž spolehnout hned na několik volitelných funkcí. I dnes je elementární vlastností hlasitá siréna o vysokých tónech, která působí na nejbližší okolí kolem narušeného objektu. Tu však velice efektivně doplnilo GSM napojení, skrze které může alarm, je-li s ním kompatibilní a disponuje-li SIM kartou, poslat informační SMS o vniknutí na předem nastavená telefonní čísla. Nejenže tak přijde textová zpráva vám a vy můžete situaci ihned začít řešit, ale v případě zájmu tak může být upozorněna i specializovaná bezpečnostní agentura, která v mžiku pošle na inkriminované místo profesionálně vyškolenou hlídku.

Vyšší řady zařízení umí kromě poslání běžné „textovky“ rovněž zařídit volání, díky kterému si tak můžete živě poslechnout, co se v hlídaném objektu aktuálně děje. Ještě lepší typy pak – jsou-li zároveň vybaveny kamerou – umí poslat MMS a není tak žádnou výjimkou, když se majitel sklepa, garáže či chaty může i hned z pořízeného obrázku podívat, kdo že „mu to loupe perníček“, kolik narušitelů je a podobně.

Mezi speciální funkce, kterými jsou vybaveny ty nejlepší minialarmy, se řadí například solární baterie, teplotní čidla či možnost nastavení citlivosti pohybového detektoru.

Samsung - smartthings - 640px

Pro jaké účely je minialarm určen?

Minialarm se svou povahou skvěle hodí pro zahradní domky, sklepy, kůlny, garáže, eventuelně chaty a chalupy. Zmíněné objekty se totiž dle oficiálních statistik nejčastěji stávají cílem zlodějů-amatérů, kteří nekradou nijak promyšleně a snaží se ukrást věci jako sekačky, křovinořezy, pily a další zahradnické náčiní, eventuelně televizory, mikrovlnky a podobně. V takovém případě vám může být i základní minialarm velice nápomocný, jelikož v případě narušení prostoru spustí nepříjemný zvuk, přičemž takto primitivní zloděj zpravidla zpanikaří a uteče, aniž by si cokoliv odnesl s sebou.

Jak namontovat minialarm?

Velkou výhodou minialarmu oproti pokročilejším bezpečnostním systémům je kromě nižší ceny i minimální náročnost jeho montáže. Tu zvládne každý, alespoň trochu zručný člověk. Dbejte pouze na to, aby minialarm nebyl vidět na první pohled. Jak již bylo výše zmíněno, zkušenější zloděj si se zneškodněním této „krabičky“ nejspíše poradí, ovšem vzhledem k vysokému tónu pocházejícího z hlasité sirény není vůbec lehké rychle určit, odkud se zvuk line a každá vteřina navíc, kdy siréna nekontrolovaně píská, zvyšuje celkové šance na ochranu vašeho majetku. Velkou výhodou minialarmů s GSM a SIM kartou je skutečnost, že informační SMS odesílají ihned v momentě narušení a tak i když je „krabička“ zručným zlodějem rychle vyřazena, upozornění na přednastavená čísla je již dávno doručeno.

Na druhou stranu zařízení nikam sofistikovaně neschovávejte. Při poplachu je nezbytné, aby byla siréna umístěna tak, že z ní pocházející zvuk bude dobře slyšet v co možná nejširším okolí.

6mppafrp

Jeden z nejmenších GSM alarmů na světě! Snímá pohyb pachatele a při narušení okamžitě volá na Váš telefon. Obsahuje citlivý mikrofon - můžete poslouchat, co se v místnosti děje.