Jak správně zabezpečit svou garáž?

20.03. 2015 11:49 | Zabezpečení garáže

Garáž není jen místem, kde stojí vaše auto, ale můžete zde ukládat i spousty věcí, které mají nemalou hodnotu.  Určitě byste neradi přišli o cokoliv, co zde máte uložené a je jedno jestli se jedná o vašeho plechového krasavce nebo kolo či cokoliv jiného s hodnotou finanční i citovou.

Nebezpečí odcizení hrozí všude, jak u garáží odlehlých, tak i u takových, které jsou součástí vašeho domu. Vzdálenější umístění garáže je pro zloděje velkým lákadlem. Často jsou garáže postavené na místech s malým provozem a s žádným nebo velmi malým osvětlením. Pro zloděje je vyloupení odlehlých garáží otázkou chvíle a není to pro něj vůbec těžká práce. Velké riziko však hrozí i u garáží, které jsou spojeny s domem. Přes poměrně málo zabezpečenou garáž se mohou zloději snadno dostat až do obytných prostor a škody se tak mohou vyšplhat mnohonásobně výše.

Zabezpečení pomocí mechanických pomůcek

Běžná dvoukřídlová vrata je možné zabezpečit použitím ocelových tyčí, které se dají zasunout po zavření jednoho křídla do ocelového rámu v podlaze a zárubně vrat. Na druhém křídle zamknete ocelovou tyč pomocí vložkového zámku a pro větší bezpečnost můžete použít ještě visací zámek.

Další možností je zabezpečení pomocí závorového systému. Závory se vyrábějí z pásové oceli, která má tloušťku asi 4 mm. Závory mají dvě části a obě jsou připevněné na levé a pravé křídlo. Uprostřed závor jsou oka, do kterých se dává zámek. Aby nemohl být zámek lehce překonán, je závora speciálně upravena. Existují i závorové systémy, které jsou odolnější proti korozi tak, že je možné skrýt zámek v tělese závory.

Přídavné závorové systémy, které jsou umístěné na vnitřní straně vrat, fungují podobně jako předchozí ochranný prvek. Po otočení klíčem se z pouzdra závory vysunou ocelové závorové tyče a ty se následně zasunou do připravených ok, která jsou přivařená na zárubních. Díky této přídavné závoře je mnohem složitější dveře vysadit nebo vyrazit. Díky speciální cylindrické vložce nemohou navíc zloději zámek odvrtat či rozlomit.

Pokud chcete bezpečnost ještě více zvýšit, můžete použít tzv. tříbodový systém pro dvoukřídlá vrata. Ten funguje na principu zajištění jednoho křídla pomocí tyčí do horní a spodní zárubně a u druhého křídla zasunutím západky zámku do prvního křídla a navíc ještě vysunutím dvou tyčí do zárubně nahoře a dole. Tyče posouváme klikou. Klika je po uzamknutí patentním klíčem blokována.

Vrata rolovací, sekční nebo posuvná jsou buď na ruční, nebo elektrické ovládání zámku. Každé konstrukční řešení je dáno typem vrat a výrobcem.

Okna v garážích je lepší mít přišroubovaná na pevno. Chcete-li větrat, postačí vám garážová vrata. Na skla je možné nalepit speciální bezpečnostní fólii.

Elektronické zabezpečení

Mimo zabezpečení mechanického si můžete vybrat i elektronické zabezpečení v podobě alarmů. V dnešní době není problém pořídit alarm za přijatelné ceny takřka pro každého. Je sice pravda, že musíte počítat i s tím, že se občas vyskytne falešný poplach, ale vždy je lepší zbytečné vzbudit pozornost než podcenit situaci a nechat si garáž nebo i dům vyloupit.

GSM alarmy jako základ

Nejlevnější a nejjednodušší alarm je GSM alarm. Je velmi jednoduchý na instalaci i obsluhu, ale přesto spolehlivě ochrání váš majetek. Protože má vlastní záložní zdroj, funguje i v případě, že vypadne elektřina. Případného zloděje odhalí detektor pohybu většinou spolu se snímačem otevření dveří. Alarm je možné ovládat pomocí mobilního telefonu. Pokud nastane poplach, spustí se siréna a na mobil přijde upozorňující SMS zpráva.

Alarm pro profesionály

U profesionálních alarmů je hlavně velkou výhodou možnost doinstalování dalších modulů nebo detektorů. Zabezpečení může ochránit váš majetek nejen proti zlodějům, ale může fungovat i pro případ úniku plynu, vzniku požáru nebo vytopení vodou. Alarmy se ovládají pomocí klávesnice, bezkontaktní karty nebo s pomocí čipu.

Kamery a systémy kamer

Alarm může pracovat samostatně nebo ve spojení s kamerovým systémem. Zatímco zloděj nic netuše chce ukrást váš majetek, kamera v tu samou chvíli zasílá na váš mobilní telefon SMS i MMS zprávu s fotkou, která lupiče zachycuje. Kamery bývají opatřené také infračerveným světlem, tudíž bude fotka viditelná i za předpokladu, že v garáži bude tma (což většinou bude). Celé video se v kameře ukládá jako stream video. Alarm může být vybaven také mikrofonem, takže můžete i slyšet všechno, co se v garáži děje. Na místo se mezitím můžete vypravit sami nebo zavolat Policii ČR či pult centralizované ochrany (PCO). Kamery mohou být bezdrátové a drátové.