Jak efektivně zabezpečit byt či dům?

02.04. 2016 08:46 | Zabezpečení bytu

Žijeme v době, kdy si nikdo nemůže být ničím jistý, a proto je správná ochrana našich obydlí naprosto nezbytná. Než se ale rozhodnete přistoupit k samotnému zabezpečení bytu, měli byste si přečíst několik následujících rad, které vám pomohou vybrat to správné řešení pro váš byt, a navíc vám možná rozšíří obzory v oblasti zabezpečovacích prvků.

Abyste se ve vašem domově cítili vždy bezpečně, je důležité jeho ochranu před nevyžádanými hosty v žádném případě nepodcenit a naopak vhodně zkombinovat různé prvky ochrany, které zloděje buď odradí, anebo na něj alespoň v čas upozorní a pomohou k jeho dopadení. Proto je dobré skloubit základní bezpečnostní prvky, jako například světelná čidla u garáže nebo po zahradě pobíhajícího psího hlídače, s těmi sofistikovanějšími – tedy profesionálními zabezpečovacími systémy.

Zatímco štěkající pes nebo rozsvícené světlo upozorní na zloděje vizuálním nebo akustickým způsobem, zabezpečovací systém pošle zpravidla SMS zprávu majiteli domu nebo bytu a informuje jej o narušení prostoru, ať jste kdekoliv na světě. Informaci zároveň zpravidla obdrží i bezpečnostní agentura, jejíž zaměstnanci se, na základě smluvních podmínek se zákazníkem, k budově zpravidla do pár málo minut dostaví a stav prověří. Ale nejedná se pouze o informační SMS zprávu! EZS je schopen sám zavolat na předem nastavené čísla a vy tak můžete poslouchat, co se ve střeženém objektu děje nebo může například zapnout sirénu.

1. Krok: zabezpečení dveří a oken

Pokud se chceme bavit o komplexním zabezpečení bytu nebo domu, je nezbytné začít od partií, které vstup do objektu přímo umožňují. Proto je potřeba nejdříve řádně zabezpečit okna a dveře, a až následně se zabývat dalšími částmi obydlí.

Jak zabezpečit dveře?

Nejprve si představíme mechanické komponenty, z nichž se každý stará o zabezpečení proti odlišnému způsobu narušení prostoru.

Bezpečnostní štít společně s profilovou cylindrickou vložkou chrání vaše dveře zejména před odvrtáním, roztržením a vyhmatáním planžetou.

Skvělou prevenci v zabezpečení bytu ale představuje i zadlabací zámek s prvky pasivní bezpečnosti. Co to znamená? Takový zámek je odolný proti odvrtání a navíc disponuje speciální pojistkou. Pokud by tedy pod náporem zloděje došlo k případnému rozlomení vložky, dojde za užití speciálního „protiplechu“ k zablokování vysunuté závory a zamezení vstupu nezvaného hosta do bytu.

Právě zadlabací zámek je dobré doplnit ještě dalším, vrchním přídavným zámkem. Jelikož mu říkáme přídavný, logicky můžeme odvodit, že tento zámek zdvojnásobuje bezpečnost vstupních dveří. Jeho vložku nemůže zloděj ani vyhmatat, ani násilně rozlomit.

Zároveň je dobré, pokud se na vašich vstupních dveřích nachází dveřní závora příčná a celoplošná, která zajišťuje obranu nejen proti vysazení, ale i násilnému vyražení či méně známé metodě vyháčkování dveří.

Nejlepší možnou volbou je pro kvalitní zabezpečení bytu nebo domu samozřejmě kombinovat více bezpečnostních prvků mechanického rázu. A ty následně ještě podpořit dalšími doplňkovými zařízeními. Z nich můžeme zmínit zejména případné kódování kování, speciální zábranu poskytující ochranu proti vysazení či pojistku dveřních závěsů. Již po několik desetiletí se navíc v českých bytech daří oblíbenému panoramatickému kukátku, dveřní zástrčce nebo již legendárnímu pojistnému řetízku. Vyrábí se i oplechování a speciální výztuže dveří.

Rozdíly zabezpečení oken v bytě a domě

Zpravidla to bývá tak, že majitelé bytů závidí lidem, kteří si svoje zázemí vybudovali v rodinném domku. Kvůli většímu soukromí, okrasné zahradě, přilehlé garáži či větší užitné ploše. Když však přijde řeč na zabezpečení, role se poněkud obracejí.

Při zabezpečení bytu se totiž stačí zpravidla zaměřit „pouze“ na ochranu vstupních dveří a oken, případně balkónu. Oproti tomu nabízí rodinný dům pro potenciálního zloděje daleko více lákadel, a to právě v podobě garáže, sklepa, většího počtu oken, balkónů, lodžií a podobně. Proto je těmto partiím třeba věnovat speciální péči.

Časté výmluvy, kterým musí nejedna bezpečnostní agentura čelit v reakci na dotaz, proč nejsou okna či balkón řádně zabezpečeny, se týkají estetické stránky věci. Lidé mají vsugerovaný mylný předsudek o vězeňských mřížích, hyzdících jejich jinak atraktivní obydlí, které v jejich mysli představují společně s okenními zámky jediné řešení zabezpečení oken. A to je chyba.

Uvědomme si, že žijeme v 21. století a i zabezpečení bytů a domů se stále vyvíjí. V tom důsledku je dnes již možné zabezpečit prosklené okenní plochy elegantním a naprosto bezvadným způsobem, a to za užití tzv. bezpečnostní fólie.

V případě bezpečnostní fólie hovoříme o laminovaném polyesterovém filmu o síle cca 0,3 milimetru. Ten lepíme na vnitřní stranu vnějšího okna. A k čemu je to dobré? Bezpečnostní fólie dokáže udržet okno v rámu i po případném rozbití skla, když případné střepy zůstávají nalepené na fólii. Zloděj, který se k průniku do vašeho obydlí rozhodne použít sekeru nebo hrubou sílu obecně, je tímto eliminován.

Další možností jsou venkovní rolety, které využije buď jako běžné žaluzie nebo právě jako bezpečnostní mříže.

2. Kamery pomohou vypátrat a usvědčit zloděje

Velké množství lidí nabude po dokončení mechanického zabezpečení bytu mylného pocitu, že jsou nyní oni i jejich majetek již ve 100% bezpečí. Hlavně u rozlehlejších objektů, rodinných domků s garáží a zahradou nebo i areálů firem, ale i před vchodem do panelového domu je v dnešní době již nepostradatelný i bezpečnostní kamerový systém, který nepřetržitě monitoruje určitý prostor, a v případě jeho narušení o tom informuje majitele, případně danou bezpečnostní agenturu.

Natočené záběry z kamer se buď ukládají na externí paměťovou kartu, disk anebo se odesílají na vzdálené úložiště. Kdykoliv si tak můžete zpětně dohledat, kdo a kdy se vám potuloval po pozemku. Nejednou se stalo, že právě záběry z domácího kamerového systému, který vám jinak pomáhá udržovat si přehled i nad odlehlými částmi objektu, pomohli usvědčit zloděje z jím spáchaného trestného činu.

Kromě drátového provedení se v dnešní době prodávají již i bezdrátové kamery, ovšem vzhledem ke stabilitě a větší spolehlivosti lze doporučit spíše kamery drátové.

Další skvělou možností je domácí videotelefon! Ten má několika-palcovou barevnou obrazovku, venkovní přisvětlovaní pomocí LED diod, snímač otisků prstů a hlavně má v sobě zabudovanou videokameru. Určitě se vám také někdy stalo, že jste nestihli vaší návštěvě otevřít, nebo že v době návštěvy jste byli pryč. V tomto případě je videotelefon ideální volbou. Ten totiž do své paměti dokáže uložit snímky návštěvníků, kteří se pohybovali kolem vašeho domu, a vy si je pak po příchodu můžete prohlédnout.

3. Bezpečnostní agentura a elektronické zabezpečovací systémy zaručí vašemu domovu bezpečnost

Máme mechanicky zabezpečené dveře i okna, a objekt nám ze všech stran hlídá kvalitní bezpečnostní kamerový systém. Co nám ještě chybí? Přece ta správná „zabezpečovačka“!

Elektronický zabezpečovací systém (EZS) nebo také poplachový zabezpečovací a tísňový systém (PZTS), označuje sadu elektronických zařízení, které podobně jako kamery monitorují hlídaný prostor, a v případě narušení prostoru spustí optický či akustický hlásič, tedy alarm a maják. Další možností jak EZS může zareagovat, je odeslání informační SMS zprávy nebo MMS zprávy, případně může automaticky zavolat na přednastavená telefonní čísla a vy si tak můžete poslechnout dění ve střeženém objektu.

Jednotlivé typy výstražných systémů se od sebe liší mimo jiné tím, zda k jejich spuštění dochází analogicky (třeba přerušením drátu) nebo digitálně – právě když detektor eviduje v hlídaném prostoru nežádoucí pohyb.

Jednotlivé detektory, které zpravidla umisťujeme do horních rohů místností, mohou být spolu navzájem a s ústřednou spojeny buď kabelem, anebo dnes již i bezdrátově. Možná je také kombinace, kdy několik detektorů může být připojeno kabelem a zbytek bezdrátovým způsobem.

Obecně lze říci, že elektronických zabezpečovacích systémů existuje v současné době již tak obrovské množství, že si vybere skutečně každý. Liší se způsobem propojení, ústřednou, která může fungovat i jako detektor sama o sobě, dalšími doplňkovými vlastnostmi a samozřejmě i cenovkou.

Jedete na dovolenou? EZS je možné pronajmout i krátkodobě

V současnosti stále přibývá rodin, které sice elektronický zabezpečovací systém v bytě či domě běžně nainstalovaný nemají, ale přesto si mohou svoji dovolenou či delší nepřítomnost doma užít naplno. Ptáte se, jak to?

Existuje totiž služba pronájmu EZS s připojením na PCO, který si může dovolit každá rodina. Pokud tedy míříte například na 10 dní k moři, není nic jednoduššího, než si na tuto dobu pronajmout EZS a nechat veškeré starosti o bezpečnost vašeho objektu na profesionální bezpečnostní agentuře, která za váš byt či dům bude po dobu vaší nepřítomnosti ručit. Ta se mimo jiné postará o samotný návrh, následnou instalaci i případný servis bezpečnostního systému tak, aby vaše dovolená nebyla rušena myšlenkami nad tím, zda vám doma zrovna někdo nekrade. Samozřejmostí je propojení EZS s PCO, takže vás objekt bude střežen 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Chytré telefony vládnou světem. A co takhle chytrý dům?

Zakoupením EZS natrvalo pak získáte kromě dokonalé bezpečnosti vašeho obydlí ještě jeden velký benefit. Ústřednu, potažmo ovládací panel „zabezpečovačky“ lze totiž jednoduše spárovat s osvětlením, domácími spotřebiči a elektronickými zařízeními obecně. Na jednom ovládacím panelu tak poté můžete prostřednictvím EZS ovládat televizi, rádio, vodní zavlažování nebo například topení, garážová vrata a zásuvky.

Instalaci EZS nechte na odbornících

Elektronické zabezpečovací systémy patří k systémům velice sofistikovaným a technicky ne zrovna jednoduchým, proto je pro jejich dlouhodobě správné fungování žádoucí, když instalaci EZS necháte na specializované firmě. Ta vám v rámci poskytovaných služeb nejprve vypracuje návrh dělaný přesně na míru dle dispozic vašeho bydlení, následně provede odbornou instalaci a navíc se do budoucna s pravidelností postará o kvalifikovaný servis a údržbu.

6 rad pro zabezpečení bytu/domu

Pokud uvažujete o zabezpečení vašeho bytu či domu, měli byste mít při výběru vhodného řešení na paměti tato základní fakta:

  1. Zabezpečovací systém musí být především spolehlivý a snadno ovladatelný tak, aby plnil roli vašeho ochránce a nebyl vám naopak přítěží.
  2. Než zabezpečovací systém definitivně zakoupíte nebo si jej pronajmete, položte si otázku: Kdo a jakým způsobem bude systém ovládat? A odpovědi následně přizpůsobte i výběr EZS.
  3. Při výběru vhodného EZS dbejte kromě výrobce alarmu a jeho typu i na další, specifické vlastnosti, z nichž každá předurčuje zařízení k využití v jiné situaci.
  4. Dopředu si řekněte, kde budou umístěné ovládací prvky, detektory pohybu a všechny další komponenty, ze kterých se elektronický zabezpečovací systém skládá.
  5. Instalaci EZS za žádných okolností neprovádějte sami. Kvalifikovaná bezpečnostní agentura s odborně proškolenými profesionály se o vše postará – od návrhu, přes instalaci, až po údržbu a případný servis. Jen tak bude zajištěna stoprocentní funkčnost a účinnost systému.
 • Zvažte, zda není na místě posílit vaší bezpečnost nebo bezpečí vaší nemovitosti ještě více. V takovém případě se nabízí fyzická ostraha, která dle domluvy může objekt permanentně střežit, či jej kontrolovat pravidelnými nebo náhodnými obchůzkami.

Publikováno v kategorii ,