Chytré zámky i mluvící kamery – bezpečnostní technologie, které v Česku letí

25.04. 2017 09:18 | Bezpečnostní systémy

Budoucnost nepatří aluminiu, jak říká klasik, ale inteligentním technologiím. Alespoň pokud jde o zabezpečení domácností.

Mezi moderní prvky patří i chytré zámky, které kromě mechanického zabezpečení přinášejí také praktické funkce pro každodenní využití. Pro pokročilejší a komplexnější zabezpečení vašeho domova lze doinstalovat kamerový systém s řadou funkcí, nebo pomocí elektronických zabezpečovacích systémů vytvořit moderní inteligentní dům, který vám výrazně usnadní život a uplatní se ve všech obytných i dalších místnostech.

Mohlo by Vás zajímat: Chytré bezpečnostní technologie v akci – nahradí zcela lidský faktor?

Chytrý zámek myslí za vás

Zamknuto či nezamknuto? To je oč tu běží při každodenním odchodu do práce. S chytrým zámkem získáte inovativní řešení pro zamykání i odemykání dveří. Díky cylindrické zámkové vložce je zajištěna extrémní odolnost proti mechanickému poškození, zejména tedy proti snaze zlodějů poškodit zámek a vniknout dovnitř objektu. Moderní technologie se zase postarají o to, na co v běžném životě mnohdy zapomínáme – například zamknutí dveří po zavření. S chytrým zámkem na dveřích se tak už nemusíte vracet z garáže nebo ještě hůře ze zastávky autobusu, když si nejste jisti, zda jste zamknuli. Chytrý zámek automaticky zamkne pokaždé, když zavřete dveře.

Standardní zabezpečení doplňují další „vychytávky“. Dveře lze otevřít pomocí mobilního telefonu, dálkového ovladače nebo čtečky otisků prstů. Díky tomu razantně snižujete riziko, že by se do vašeho příbytku dostal někdo nepovolaný. Navíc odpadá nutnost nosit u sebe klíče.

Chytrý zámek je vysoce flexibilní a univerzální nástroj, který lze namontovat i na drtivou většinu běžných a dostupných modelů dveří. Při instalaci nejsou vyžadovány větší zásahy v podobě vrtání nebo řezání. Současně však umožňuje ještě vyšší úroveň ochrany, a to při montáži na speciální bezpečnostní dveře.

Mluvící kamery? Žádné sci-fi

Chytré kamery jsou dalším výdobytkem moderních bezpečnostních technologií, díky kterým odeženete zloděje a další nenechavce v okolí. Tyto přístroje umožňují automaticky rozeznávat neobvyklé a podezřelé situace a slouží k vytvoření komplexního monitorovacího systému uvnitř i kolem domu.

Po zjištění rizika systém předá informaci, zobrazí dané místo. Protože jsou kamery vybaveny výkonnými reproduktory, můžete pracovat také s hlasovým přenosem z monitorovaného prostoru a tím lépe vyhodnotit každou situaci.

Dnešní zloději už jsou mnohdy natolik drzí, že je nějaký ten alarm nevyvede z míry. Když se však z reproduktoru ozve hlas, že jsou všechny jeho kroky sledovány ostrahou a zaznamenány na kameře, docílíte zcela jiného efektu a psychologického účinku.

Obsluha systému má však mnohem širší pole působnosti, jak reálně ovlivnit situaci. Může například rozsvítit světla, pustit sirénu nebo vypustit bezpečností kouř. Tím celou situaci pachateli markantně zkomplikuje a zdrží ho, než na místo dorazí další bezpečnostní složky, jako je zásahová jednotka dohledového centra nebo policie.

Inteligentní dům – informuje vás i na dálku

Do své domácnosti můžete pořídit jednotlivé moderní technologie, ale skutečný inteligentní dům představuje vzájemně se doplňující technologie, se kterými získáte ještě vyšší pocit bezpečí a ochrany majetku. Díky propojeným elementům chytrý dům dokáže promptně reagovat na nečekané situace a snižovat náklady na každodenní provoz vašeho domova – například kontrolou osvětlení, žaluzií nebo ohřevu vody. Díky napojení na centrální ústřednu mohou jednotlivé prvky vykonávat svoje funkce a současně zajišťovat komplexní řízení bez nutnosti zásahu uživatelů.  Spoustu práce odvede inteligentní dům, i když jste pryč. Vše přitom můžete sledovat pomocí vnitřních a vnějších kamer, a to rychle a jednoduše skrze smartphone, tablet nebo počítač. Díky těmto zařízením můžete celou inteligentní platformu také ovládat. Ať už jste v práci, na služební cestě nebo na dovolené, bezpečnostní notifikace zobrazíte například na svém mobilním telefonu a sami zkontrolujete, zda se jedná o planý poplach či je nutno přivolat policii. Mezi další praktické funkce patří ovládání elektrospotřebičů zapojených v síti a to i vzdáleně. Můžete tak ovládat garážová vrata, zavlažování zahrady, osvětlení, okenní rolety, elektronické zámky dveří a další. Můžete si tak například před návratem domu z dovolené zatopit apod. Využívají se také různé senzory (pohybu, teploty, světla) - například, když se venku setmí, rozsvítí se venkovní světla, když přijdete do místnosti kde je zhasnuto, rozsvítí se, když například klesne teplota pod požadovanou, spustí se topení. Nastavit si také můžete automatické řízení a regulaci.

Doporučujeme: Bezpečnostní agentura TOP Security