Chaty a chalupy jsou ráj zlodějů. Jak je zabezpečit a vyhnout se škodám?

19.07. 2017 07:55 | Zabezpečení objektů

Oblíbenou českou sezónní disciplínou je chalupaření. Malá chatička u rybníka nebo chalupa na kraji lesa je mnohdy daleko oblíbenější dovolenková destinace než hotel na pláži. Chaty a chalupy jsou nejen oblíbené u jejich majitelů, ale také u zlodějů, kteří využívají klidné okolí k nerušenému vykrádání. Jak zabezpečit chatu, aby vám nic nezmizelo?

Zabezpečení chaty

Mříže, okenice a kvalitní zámky jsou základ

Jak tedy na zabezpečení chaty? Každá chata nebo chalupa by měla mít základní mechanické zabezpečení, jako jsou mříže na oknech nebo okenice a kvalitní zámky. Zamykejte i garáže a kůlny, kde schováváte sekačku, zahradní traktůrek, motorovou pilu nebo jiné cenné zahradní náčiní. Zahradní náčiní nejlépe zamkněte také, a to řetězem k podlaze nebo stěně garáže či kůlny. Čím více znepříjemníte zloději odnos cenných věcí, tím spíše vám tam zůstanou. Kvalitní zámek na brance nebo na vratech je vždy první výstraha pro zloděje, že u vás to nebude mít jednoduché. Mnohdy si vybere jinou oběť, která mu nepřidělá tolik práce.

Zabezpečení chaty - zámek

Elektronické zabezpečovací systémy

Alarmy, detektory, kamerové systémy aj. zaznamenají pohyb kolem i uvnitř hlídaného objektu. Nejoblíbenější jsou IP kamery, které vám mohou hned v případě narušení prostoru ukázat, kdo se k vám snaží dostat. Vy tak budete hned vědět, jestli se jedná o planý poplach a máte na návštěvě srnečka nebo opravdového zloděje a máte volat policii. I pojišťovna se k pojištění rekreačního objektu zajištěného elektronickým zabezpečovacím systémem staví mnohem lépe. V takovém případě vám mnohdy navýší i pojistné plnění a zlevní pojistku.

Zabezpečení chaty bez elektrické energie

Pokud nemáte v chatě elektriku, neznamená to, že se zlodějům musíte vydat napospas. Jen je potřeba elektriku nahradit. Jak? O napájení zabezpečovacího systému se postarají jiné zdroje energie, jako například sluneční panel, dobíjecí olověný akumulátor, případně záložní zdroje.

Investice do zabezpečení se vyplatí

Podle policejních statistik krádeže v chatových oblastech a v chalupách spíše stoupají, než aby klesaly, a každé vybílení chalupy sahá do výše několika desítek tisíc korun. Proto se vyplatí do zabezpečení chalupy a chaty investovat. S vhodným rozmístěním a návrhem kombinace elektronického zabezpečovacího systému vám pomohou profíci. Poradit se můžete s TOP Security, kteří mají na svědomí zabezpečení stovek domů a bytů po celé ČR a samé spokojené zákazníky.

Náš tip: Minialarm aneb základní zabezpečení proti zlodějům

Minialarm Epir 3