4 základní pravidla požární ochrany v bytových domech

25.09. 2017 08:49 | Zabezpečení objektů

Statistiky Hasičského záchranného sboru mluví jasně – třetinu všech vzniklých požárů v Čechách tvoří požáry v bytových a rodinných domech. Každoročně kvůli nim přijde někdo o život, desítky lidí se zraní, nemluvě o hmotných škodách, které dosahují až několika set milionů korun. Přitom stačí tak málo, aby k některým požárům vůbec nedošlo.

1. Chodby a schodiště nejsou zahrádka, ani skladiště

Mnohdy jedinou únikovou cestou v případě nebezpečí jsou chodby a schodiště bytového domu. Jenže ne ve všech bytovkách a panelácích to tak vypadá. Na chodbách a mezipatrech jsou často rozestavěné květiny, skříňky, křesla a stolky, které nejen, že znemožňují evakuaci v případě nebezpečí, ale můžou být příčinou rychlého rozšíření požáru a téměř nulové šance na záchranu majetku i životů. Za prázdné schodiště a chodby odpovídá odpovědná osoba, ale ani vy, sousedé, byste k překážkám na chodbách neměli být lhostejní. Přeci jen jde také o váš život a životy vašich blízkých.

2. Preventista požární ochrany se vyplatí

Jednou ročně by v každém bytovém domě měla být provedena tzv. preventivní požární prohlídka. Ta se týká všech společných a nebytových prostor domu a jejím účelem je zkontrolovat dodržování předpisů o požární ochraně. Takovou kontrolu provádí preventista požární ochrany, odborně způsobilá osoba nebo požární technik, který má za úkol jakékoliv nedostatky neprodleně odstranit.

3. Přenosné hasicí přístroje jsou ze zákona povinné

První pomocí při vzniku požáru jsou jednoznačně přenosné hasicí přístroje. Díky nim je možné požár zlikvidovat v naprostém počátku a zabránit jeho rozšíření. Jejich instalace je ze zákona povinná v podlažích, které nejsou určeny k bydlení (sklepy, půdy, sušárny, sklady, kolárny atd.)

4. Sklepy, půdy a nebytové prostory jsou plné hořlavin a výbušnin

Ruku na srdce – máte ve svém sklepě skladiště, nebo opravdu všechny věci používáte? Snad v každém bytovém domě bychom našli aspoň jeden sklep, který spíše než sklep připomíná antikvariát. Lidé do sklepů a na půdy odkládají starý nábytek, obrazy, elektrospotřebiče, ale také kanystry s benzínem, ředidla, barvy a jiné hořlaviny. Výjimkou ale není ani arsenál propan butanových lahví, pyrotechniky nebo střelného prachu. Taková směs hořlavin a výbušnin dokáže při požáru rozpoutat opravdové žhavé peklo, které bere domovy i životy.

Vyhněte se pokutám a možnému riziku a udržujte společné prostory bezpečné.

Doporučujeme:
Bezpečnostní agentura TOP Security zajišťuje komplexní služby v oblasti požární ochrany – projektové návrhy, montáže, revize a servisy EPS, odborné poradenství, školení požární ochrany.

Publikováno v kategorii ,